top of page

Francuska

15.12.2017. - 22.12.2017.

Dio našeg Erasmus+ tima, četrnaest učenika u pratnji troje profesora, sudjelovao je u mobilnosti u Francuskoj od 15. do 22. prosinca 2017. godine. Domaćin je bila škola Saint Denis iz Francuske, a uz nas, njihovi gosti su bili i partneri u projektu iz Bagherije u Italiji. 

Prvi dan mobilnosti (petak, 15.12.2017.)

U grad naših domaćina - Annonay, koji se nalazi u francuskoj regiji Auvergne - Rhone - Alpes, stigli smo nakon dugog putovanja u kasnim večernjim satima, te smo se, nakon veselih pozdrava i upoznavanja, s udomiteljskim obiteljima uputili u njihove domove - neki od njih se nalaze u samom gradu, a drugi opet u okolnim mjestima. S nama je u Francusku došao i snijeg. Potreban nam je bio dobar san kako bi prikupili energije za tjedan koji će uslijediti.

Drugi dan mobilnosti (subota, 16.12.2017.)

Dan je započeo zabavnom radionicom u školi na kojoj smo izrađivali umjetnička djela od otpadnog materijala - starih novina, vune, žice. Krajnji uratci su bili impresivniji nego što smo očekivali, nismo ni znali da se u nama skrivaju takvi umjetnici. 

Nakon ručka i upoznavanja sa školskim terenom, unatoč teškim vremenskim uvjetima, zaputili smo u park prirode Pilat. Dok je u Annonayu padala samo lagana kiša, nakon jednog sata vožnje do nadmorske visine od 1000 m, naišli smo na mećavu i planinu pokrivenu snijegom. To nam nije smetalo u provođenju planirane sportske aktivnosti - zabavnom sanjkanju u predivnom zimskom okruženju.

Treći dan mobilnosti (nedjelja, 17.12.2017.)

Nedjelja je bila rezervirana za provođenje slobodnog vremena s udomiteljskim obiteljima. Tijekom dana smo se pobliže upoznali s francuskom kulturom, običajima i jelima, odmarali smo, te se zabavljali tijekom izleta po raznim mjestima u regiji.

Četvrti dan mobilnosti (ponedjeljak, 18.12.2017.)

Nakon malih problema s prijevozom do škole zbog vremenskih uvjeta, radni dan smo započeli s kemijskim eksperimentima: analiza pitke vode i sline u svrhu otkrivanja prisutnosti fosfata i nitrata.

Nakon toga poslušali smo prezentaciju o održivom razvoju u Annonayu i okolici.

Prvi dio dana završio je radom u grupama gdje smo raspravljali o implementaciji pojedinih dimenzija održivog razvoja u našim lokalnim zajednicama. Svaka grupa je nakon radionice prezentirala dobre primjere održivog razvoja u svojoj zajednici i prijedloge za poboljšanje.

Poslijepodne četvrtog dana imali smo prilike slušati o aktivnostima udruge Ecolocos koja se bavi promoviranjem održivog načina razvoja lokalne zajednice u mjestu Pailhares. Osim toga, posjetili smo lokalnu tvornicu koja se bavi proizvodnjom sokova i nektara.

Peti dan mobilnosti (utorak, 19.12.2017.)

 

Prijepodne smo iskoristili za posjet hidroelektrani i brani Pierre Benite koja se nalazi u blizini Lyona na rijeci Roni.

U povratku smo ponovno posjetili park prirode Pilat (ovaj puta mjesto Pelussin) gdje smo imali prilike čuti o vrstama zaštićenih područja u Francuskoj te o specifičnostima samog parka Pilat, njegovoj klimi, bioraznolikosti, ekonomskim aspektima, problemima s novogradnjom kuća na području parka i nestajanjem farmi i poljoprivredne proizvodnje na tim područjima. Raspravljali smo o održivom razvoju tog područja i predlagali kako pojedinačno možemo pridonijeti očuvanju i razvitku okoline za buduće generacije.

Nakon zanimljivog predavanja i rasprave posjetili smo i lokalnu proizvođačicu šafrana - najskupljeg začina na svijetu. S njom smo raspravljali o njenom procesu bio uzgoja, berbi, sušenju i prodaji te o svojstvima šafrana i jelima u kojima se on koristi. Vidjeli smo i njezine nasade šafrana te degustirali čaj od šafrana i džem od jabuke i šafrana.

Šesti dani mobilnosti (srijeda, 20.12.2017.)

Rano ustajanje, jer opet krećemo na putovanje, i ovaj put u pravcu Lyona. U Lyonu smo posjetili zgradu parlamenta regije Auvergne - Rhone - Alpes. Saznali smo bitne stvari o državnom i regionalnom ustrojstvu Francuske, promjenama koje su se dogodile u broju regija te manama i prednostima takvih promjena.

Nakon zgrade regionalnog parlamenta francuski učenici upoznali su nas s novim dijelom Lyona koji se bazira na eko razvoju. Uslijedio je posjet prirodoslovnom muzeju u Lyonu koji nas je oduševio. Prošli smo put od početaka svemira, evolucije i ljudske povijesti, vidjeli različite pristupe i inovacije ljudskog roda kroz povijest te uočili važnost umjerenog iskorištavanja prirode. Kad se na vrijeme ne uoči važnost toga, neke životinjske vrste moguće je vidjeti samo u muzejima.

Nakon radnog prijepodneva, poslijepodne smo imali slobodno vrijeme za razgledavanje starog dijela prekrasnog Lyona.

Sedmi dan mobilnosti (četvrtak, 21.12.2017.)

Posjetili smo lokalnu bio farmu (Ferme Tiallou) u blizini Annonaya, družili se s preslatkim konjima, kozama, svinjama, kokicama te razgledavali prostoriju koja prikazuje tradicionalni život iz prošlosti ovog područja.

Poslije ručka sjeli smo za računala i igrali računalnu igru gdje se igrač mora vratiti u prošlost i stvarati alternativnu povijest. Cilj igre je smanjiti potrošnju, povećati energetsku efikasnost i odabrati najbolje obnovljive izvore energije. Na kraju igre zapisali smo svoje pojedinačne rezultate te pokrenuli raspravu o njima.

Puno smo odradili, ali rad tijelom mobilnosti nije bio gotov. Nakon igre na računalu i demonstracije rada školskog robota po imenu Nao, uzburkale su se političke strasti u Erasmus+ grupi. Prvo smo poslušali predavanje o osnovnim pojmovima i ustrojstvu Europske unije. Nakon kratke provjere našeg znanja o EU pomoću kviza Kahoot, podijelili smo se u grupe - ministri poljoprivrede raznih zemalja, odbori sastavljeni od svih europarlamentarnih stranaka i lobisti. Kreirali smo svoje pozicije i prijedloge zakona na temu poljoprivrede, uvoza i izvoza hrane i zdravstvene skrbi u skladu s našom pripadnosti pojedinoj stranci, zemlji ili lobiju. Nakon simulacije sjednice Europskog parlamenta i izlaganja dogovorenih pozicija i prijedloga zakona, glasali smo za navedene prijedloge. Izglasana je zanimljiva i često proturječna lista zakona. Ipak nije lako biti političar ako želimo biti dobri u tom poslu!

Uslijedilo je dinamično predavanje o permakulturi i predstavljanje filmova o projektu francuskog, talijanskog i hrvatskog tima.

Došli smo i do zadnjih zajedničkih aktivnosti tijekom mobilnosti. Četvrtak navečer, nakon Nolanove prezentacije prototipa uređaja za uštedu vode i iznenađenja povodom njegovog rođendana (🎂🎂) uz jelo koje su pripremili roditelji naših udomitelja, glazbu, poklone, ples, suze i smijeh završili smo predivno druženje u Francuskoj.

Osmi dan mobilnosti (petak, 22.12.2017.)

Ustali smo usred noći, okupili se oko škole te obavili najteži dio naše mobilnosti - rastanak s našim domaćinima. Iako ponosni na naša nova prijateljstva i kvalitetno obavljen posao tijekom mobilnosti, rastanak je bio težak jer smo znali da nam je ovo posljednja zajednička mobilnost. Krenuli smo autobusom prema Lyonu, odakle smo avionom, s presjedanjem u Amsterdamu, letjeli kući. 

bottom of page